Turistika

Zo Ždiaru máte celé bohatstvo Tatier na dosah. Na príjemnej prechádzke si dobijete baterky, cestou na vrcholky hôr si preveríte svoje sily a pri vstupe do jaskýň zatajíte dych od úžasu.

Belianska jaskyňa

Jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách je Belianska jaskyňa a teší sa veľkej obľube. Fascinuje aj odbornú verejnosť a za vyše sto rokov sa nepodarilo objasniť zákonitosť jej vytvárania. Vstúpte a žasnite nad sintrovými vodopádmi, pagodovitými stalagnitmi a krištáľovými jazierkami.

  • otvorené je od konca decembra do konca septembra
  • 1 370 metrov v teplote od 5 do 6,3 stupňa Celzia prejdete asi 70 minút

Važecká jaskyňa

V tajomnom mieste, kde sa Kozie chrbty stretávajú s Liptovskou kotlinou, na západnom okraji obce Važec, sa nachádza vstup do Važeckej jaskyne.

Patrí k najznámejším na severe Slovenska a z popularity jej neuberá ani fakt, že je najkratšia sprístupnená jaskyňa u nás. Nechajte sa ohúriť jej kvapľovou výzdobou, unikátnou jaskynnou faunou a zatajte dych pri pohľade na kostené pozostatky jaskynných medveďov, ktorí tu žili.

  • otvorené od februára do novembra, inak len mimoriadne vstupy.
  • 235 metrov v teplote od 6,7 do 7,1 stupňa Celzia prejdete za 25 minút

Monkova dolina

2 hodiny, 30 minút

Kto raz zavíta do Monkovej doliny, zamiluje sa. Zelený značkovaný chodník vás privedie zo Ždiaru-Strednice do prekrásnej doliny pod Širokým sedlom (1 826 m.n.m), medzi Hlúpym (2 061 m.n.m.) a Ždiarskou vidlou (2 142 m.n.m.).

Hrebeňom Spišskej Magury

5 hodín, 45 minút

Nenáročná hrebeňová trasa zo Ždiaru-Strednice poteší milovníkov prenádhernej prírody a najmä rodiny s deťmi, pretože túru môžete v prvej časti po Bukovinu kedykoľvek predčasne ukončiť. Ak vydržíte, za Bukovinou už stretnete podstatne menej turistov, no pozor na počasie – na celej trase nenájdete núdzový úkryt.

Zadné Meďodoly

V Javorovej doline medzi Belianskymi a Vysokými Tatrami sa nachádzajú Zadné Meďodoly. Pre turistov, ktorí sa chcú aj niečo zaujímavé naučiť, je určený Náučný chodník Zadné Meďodoly, ktorý sa tiahne z Tatranskej Javoriny do Kopského sedla a má desať pútavých zastavení. Ako bonus získate špecifický pohľad na Muráň, ktorý vyzerá z každej strany inak...

Skalnaté pleso – Hrebienok

Ak vám to počasie dovolí, z Tatranskej Lomnice sa vyvezte lanovkou na Skalnaté pleso a vydajte sa na Hrebienok. Hoci niektoré tabule Náučného chodníka Skalnaté pleso – Hrebienok s dvanástimi zastávkami by si zaslúžili vynoviť, prezradia vám veľa z histórie Tatier a ochrany prírody.

hore